2002 BOYS & GIRLS TRACK & FIELD Championships
FINALS--MEET PROGRAM

THANKS TO SAN JOSE CITY COLLEGE 
FOR PROVIDING THIS GREAT SITE FOR OUR MEET!

THANK YOU SPONSORS!

Herff Jones--Official Awards Supplier POWERADE--Official sport drink supplier
Lifetouch Sports Portraits--Official Photographer 24 Hour Fitness Centers
Courtyard by Marriott Cal-Hi Bay Area Sports Show
Sequoia Hospital Center for Sports Health--Official coordinator of the CCS medical team (BAK)
THANKS TO STEVE FILIOS, MEET DIRECTOR AND MARK MCCONNELL!!!!!!!!!
Hy-Tek's Meet Manager
           CCS Track & Field Championships - 5/18/2002 to 5/24/2002            
                             San Jose City College                             
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  41.54  1988        Independence                                 
     School
===============================================================================
Heat 1  Finals   
  1  Mitty High School  'A'                                 43.73 
  2  North Salinas High School  'A'                         43.48 
  3  Homestead High School  'A'                             43.07 
  4  Riordan High School  'A'                               42.42 
  5  Valley Christian High Sch  'A'                         42.74 
  6  Bellarmine College Prep  'A'                           43.24 
  7  St. Ignatius College Prep  'A'                         43.56 
  8  Soquel High School  'A'                                43.75 
 
Event 2  Boys 1600 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  4:08.7h  1977        Mark Stillman, Willow Glen                 
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alex Dunn                     10 S.L.V.              4:21.83 
  2  Chris Ashley                  11 Aragon              4:24.19 
  3  Wayne Hopp                    12 Bellarmine          4:25.88 
  4  Alex Guney                    10 Bellarmine          4:26.13 
  5  Andrew Lamont                 12 Hmb                 4:27.45 
  6  Will Kraemer                  12 Saratoga            4:27.85 
  7  Steffan McMurrin              11 Leland              4:28.61 
  8  Shawn Maghzi                  12 Burlingame          4:29.38 
  9  Matt Grilli                   11 Milpitas            4:29.49 
 10  Hector Figueroa               12 Hollister           4:30.51 
 11  Carl Lostrom                  12 Carmel              4:30.65 
 12  Darren Mattinson              10 Harbor              4:30.84 
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  13.84  1997        Arend Watkins, Silver Creek                  
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nick Wright                   11 Scotts Vall.          15.42 
  2  Brian Johnson                 11 Andrew Hill           15.23 
  3  Erik Michon                   12 Carlmont              15.12 
  4  Jeremy Leibs                  12 Aragon                14.73 
  5  William Faules                11 Homestead             15.02 
  6  Kent Centers                  12 Bellarmine            15.13 
  7  Ben Verstegen                 12 Homestead             15.24 
  8  Mike Boulton                  11 Mitty                 15.54 
 
Event 4  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  45.51  1979        Bill Green, Cubberley                        
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jeff Taylor                   11 Woodside              50.48 
  2  Angelo Fobbs-Valentino        10 Serra                 49.51 
  3  Brandon Slack                 12 Santa Cruz            49.24 
  4  Chris Boykin                  12 Bellarmine            49.07 
  5  Rafael Aguilar                12 Santa Teresa          49.23 
  6  Daniel Mello                  12 Leland                49.46 
  7  Kevin Jones                   11 Gunn                  50.03 
  8  Chris Choate                  11 Salinas               50.52 
 
Event 5  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  10.42  1988        Benari Burroughs, Independence               
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ryan Donnelly                 12 Bellarmine            11.10 
  2  Nick Cunningham               11 Monterey              11.05 
  3  Jeremy Konaris                12 Riordan               10.88 
  4  Rubin Williams                12 Valley Chr.           10.62 
  5  Eric Wright                   11 Riordan               10.86 
  6  Ronnie Drummer                10 No Salinas            10.90 
  7  Kerry Young                   11 Leland                11.10 
  8  Chris Johnson                 11 Valley Chr.           11.16 
 
Event 6  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  1:50.7h  1970        Rick Brown, Los Altos                      
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jeff Taylor                   11 Woodside            1:59.01 
  2  Kerger Trusdell               12 St. Ignatius        1:58.85 
  3  David La                      12 Saratoga            1:58.60 
  4  Jacob Evans                   10 Aptos               1:56.81 
  5  Richard La                    12 Saratoga            1:58.08 
  6  Kyle Kurani                   10 Santa Clara         1:58.82 
  7  James Tolan                   12 Carmel              1:58.95 
  8  Zach Lapping                  11 St. Ignatius        1:59.10 
 
Event 7  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  36.60  1988        John Montgomery, Independence                
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nick Wright                   11 Scotts Vall.          40.24 
  2  Mike Boulton                  11 Mitty                 40.06 
  3  Ral Powers                    12 Carmel                39.86 
  4  William Faules                11 Homestead             38.82 
  5  Justin Meier                  12 Palma                 39.70 
  6  Parker Berling                12 St. Ignatius          39.97 
  7  Erik Michon                   12 Carlmont              40.07 
  8  Jhak Keegan                   10 Palo Alto             40.29 
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  20.9h  1974        Millard Hamton, Silver Creek                 
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Simon Lim                     11 St. Ignatius          22.77 
  2  Angelo Fobbs-Valentino        10 Serra                 22.36 
  3  Chris Boykin                  12 Bellarmine            22.01 
  4  Rubin Williams                12 Valley Chr.           21.32 
  5  Nick Cunningham               11 Monterey              22.01 
  6  Ronnie Drummer                10 No Salinas            22.22 
  7  Daniel Mollo                  12 Leland                22.71 
  8  Brandon Slack                 12 Santa Cruz            22.81 
 
Event 9  Boys 3200 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  9:01.6h  1973        Gordon MacMitchell, Gunn                   
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brett Gotcher                 12 Aptos               9:26.1h 
  2  Jeremy Mineau                 10 MA                  9:37.8h 
  3  Patrick Hernandez             12 Hollister           9:40.6h 
  4  Matt Radmilovic               12 Wilcox              9:41.2h 
  5  Wayne Hopp                    12 Bellarmine          9:46.9h 
  6  Drew Olson                    12 Mitty               9:47.7h 
  7  Andrew Lipkin                 10 Gunn                9:48.2h 
  8  Kyle Shackleton               10 Carlmont            9:51.3h 
  9  Aaron Stonestrom              12 Gunn                9:53.5h 
 10  Francisco Violich             12 Aptos               9:53.9h 
 11  Jorge Murillo                 12 Alisal              9:55.9h 
 12  Dominic Vogl                  10 Serra               9:57.1h 
 
Event 10  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  3:15.8h  1970        Los Altos                                  
     School
===============================================================================
  1  St. Ignatius College Prep  'A'                       3:26.51 
  2  Leland High School  'A'                              3:25.45 
  3  Carmel High School  'A'                              3:24.27 
  4  Bellarmine College Prep  'A'                         3:21.31 
  5  Palma High School  'A'                               3:24.05 
  6  San Benito Hollister HS  'A'                         3:25.02 
  7  Junipero Serra High Schoo  'A'                       3:25.99 
  8  Valley Christian High Sch  'A'                       3:26.51 
 
Event 11  Boys High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   7-03  1985        Jeff Rogers, Overfelt                        
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ferman Smith                  11 Prospect            6-02.00 
  2  Danny Brooks                  11 Hollister           6-02.00 
  3  Jah Bennett                   11 Yerba Buena         6-02.00 
  4  Eathan Clarke                 12 Bellarmine          6-02.00 
  5  Erik Michon                   12 Carlmont            6-02.00 
  6  Robert McCoy                  12 Cupertino           6-02.00 
  7  Jihad Beauchman               12 Bellarmine          6-02.00 
  8  Kent Centers                  12 Bellarmine          6-02.00 
 
Event 12  Boys Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  16-10  1993        Scott Slover, Leland                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Oliver Wong                   12 Westmoor           13-00.00 
  2  Alan Potter                   11 Del Mar            13-00.00 
  3  Casey Condon                  12 No Monterey        13-00.00 
  4  A.J. Wojcicka                 12 Hollister          13-06.00 
  5  James Gillette                11 Carmel             13-06.00 
  6  Paul Camaroto                 12 Serra              14-01.00 
  7  Kevin Bull                    12 Harbor             14-01.00 
  8  David Cadena                  12 King City          14-08.00 
 
Event 13  Boys Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  25-03.25  1964        Johnny Johnson, Pacific Grove             
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ismael Solis                  12 No Salinas         20-11.50 
  2  Reggie Doucet                 11 No Monterey        20-11.75 
  3  James Jones                   12 Gunderson          21-03.50 
  4  Eathan Clarke                 12 Bellarmine         21-05.25 
  5  Jason Baird                   12 Carmel             21-09.75 
  6  Rob Young                     12 St. Ignatius       22-01.00 
  7  Eric Wright                   11 Riordan            22-04.00 
  8  Ryan Donnelly                 12 Bellarmine         22-05.50 
 
Event 14  Boys Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  50-11.50  1986        Harold Rucker, Silver Creek               
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bobby Kritzer                 10 Monta Vista        43-10.00 
  2  Kyle Vanderzanden             11 Aptos              43-10.50 
  3  Steven Bianchi                11 Hollister          44-04.00 
  4  Paul Sapuder                  12 Valley Chr.        44-04.25 
  5  Brook Emmanuel                12 Pac. Grove         44-09.50 
  6  Paul Mateoc                   12 Santa Teresa       45-00.75 
  7  Joel Tuosto                   10 Greenfield         45-03.50 
  8  Jihad Beauchman               12 Bellarmine         47-11.00 
 
Event 15  Boys Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  199-10  1988        John Wirtz, Leland                          
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brett Taylor                  11 Bellarmine           153-07 
  2  Matai Wooden                  10 Overfelt             153-07 
  3  Chris Aimonietti              12 Westmont             155-09 
  4  Brian Hicks                   11 Carmel               159-05 
  5  Chris Chisam                  12 St. Francis          167-05 
  6  Adam Tafralis                 12 Mills                172-04 
  7  Chris Hill                    12 Palo Alto            175-04 
  8  Nik Kay                       11 Los Gatos            196-01 
 
Event 16  Boys Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:  63-09  1964        Bob Brannon, Los Gatos                       
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rommel Agreda                 12 Mt. Pleasant       48-11.25 
  2  Chris Hill                    12 Palo Alto          49-04.75 
  3  Nik Kay                       11 Los Gatos          49-11.75 
  4  Jeff Brongiel                 12 Piedmont Hil       50-03.50 
  5  Eric Dooley                   12 Serra              50-10.00 
  6  Scott Frantzich               12 Bellarmine         51-08.25 
  7  Brian Hicks                   11 Carmel             52-03.00 
  8  Adam Tafralis                 12 Mills              61-03.75 
 
Event 17  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  46.84  1999        Archbishop Mitty                             
     School
===============================================================================
  1  Saratoga High School  'A'                              50.56 
  2  Oak Grove High School  'A'                             50.44 
  3  St. Francis High School  'A'                           49.62 
  4  Monterey High School  'A'                              48.93 
  5  Wilcox High School  'A'                                49.44 
  6  Santa Cruz High School  'A'                            49.89 
  7  Menlo Atherton High Sch.  'A'                          50.45 
  8  Lynbrook High School  'A'                              50.74 
 
Event 18  Girls 1600 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  4:47.56  2000        Alejandra Barrientos, San Lorenzo Val      
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shannon Rowbury               12 S.H.C.              4:58.57 
  2  Ashley Caldwell               12 Los Gatos           4:58.80 
  3  Lauren Christman              12 Harbor              4:58.96 
  4  Melissa Grelli                10 Presentation        5:00.66 
  5  Amanda Thornbury              11 Valley Chr.         5:00.89 
  6  Tori Tyler                     9 St. Francis         5:04.55 
  7  Christy Borak                 12 MA                  5:04.99 
  8  Michelle Beritzhoff           12 Los Gatos           5:06.06 
  9  Raquel Barrientos             11 S.L.V.              5:06.94 
 10  Marie Nguyen                  10 Milpitas            5:11.64 
 11  Michelle Meyer                 9 Carmel              5:14.01 
 12  Erica Yung                    11 Gunn                5:23.09 
 
Event 19  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  13.76  2000        Tamara Gulley, Oak Grove                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ashley Mamola                 12 Westmont              15.98 
  2  Stella Hall                   11 St. Ignatius          15.76 
  3  Galina Becker                  9 Mt. Pleasant          15.34 
  4  Mary Meyman                   12 Carlmont              14.23 
  5  Gretchen Haussler             11 Santa Cruz            15.34 
  6  Stephanie Cheng               12 Palo Alto             15.39 
  7  Jade Myles                    11 Mt. Pleasant          15.81 
  8  Julie Chen                    10 Lynbrook              16.04 
 
Event 20  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  53.92  1982        Leslie Maxie, Mills                          
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jessica Deleuw                11 Burlingame            59.86 
  2  Natalie Nunn                  10 Aragon                59.06 
  3  Vanessa Block                  9 S Catalina            57.12 
  4  Christina Hardeman            12 Wilcox                55.32 
  5  Natalie Beck                  12 Monterey              56.77 
  6  Ashley Monfort                11 Valley Chr.           58.90 
  7  Christina Sanchez             11 Westmoor              59.38 
  8  Stacie Boyle                   9 Cupertino             59.95 
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  11.84  2000        Craig/Roseby, Menlo/Monterey                 
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Trisha Frudden                11 King City             12.69 
  2  Raquel Butler                 10 Gilroy                12.64 
  3  Holly Johnson                    Leigh                 12.38 
  4  Mary Meyman                   12 Carlmont              12.31 
  5  Elise Geiger                  12 Gunn                  12.35 
  6  Lorraine Swaby                12 MV Christian          12.62 
  7  Veronica Walker               11 Oak Grove             12.64 
  8  Ashley Dutro                  10 St. Francis           12.70 
 
Event 22  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  2:04.0h  1986        Kristen Dowell, Santa Teresa               
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ashley Caldwell               12 Los Gatos           2:19.05 
  2  Mary Maleta                   11 Soquel              2:18.13 
  3  Cherie McPherson              11 Silver Creek        2:16.07 
  4  Shannon Rowbury               12 S.H.C.              2:14.6h 
  5  Carolyn Penner                11 Los Gatos           2:15.29 
  6  Lindsay Christman             12 Harbor              2:16.41 
  7  Robinette Sneed               10 Oak Grove           2:18.91 
  8  Mandy Williams                   Presentation        2:19.07 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  41.71  1996        Tisha Ponder, Del Mar                        
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stephanie Cheng               12 Palo Alto             47.07 
  2  Kory Case                     10 Hollister             46.79 
  3  Stella Hall                   11 St. Ignatius          46.27 
  4  Lorraine Swaby                12 MV Christian          45.85 
  5  Danielle Povio                11 Milpitas              46.02 
  6  Cory Sheredy                  10 Scotts Vall.          46.79 
  7  Jorgi Figueroa                11 Monterey              46.99 
  8  Allie Miller                  10 Los Altos             47.23 
 
Event 24  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  23.92  1999        Sani Roseby, Monterey                        
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Winnie Fletcher               12 Monterey              25.92 
  2  Lorraine Swaby                12 MV Christian          25.74 
  3  Natalie Beck                  12 Monterey              25.41 
  4  Christina Hardeman            12 Wilcox                24.89 
  5  Elise Geiger                  12 Gunn                  25.27 
  6  Holly Johnson                    Leigh                 25.42 
  7  Ali Dodson                    10 Los Gatos             25.81 
  8  Ashley Monfort                11 Valley Chr.           26.02 
 
Event 25  Girls 3200 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  10:09.5h  1983        Cory Shubert, Del Mar                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Melissa Grelli                10 Presentation       10:54.03 
  2  McKayla Plank                  9 Mitty              10:56.52 
  3  Ruth Graham                   11 Gunn               11:01.93 
  4  Ciara Viehweg                  9 St. Ignatius       11:02.17 
  5  Alicia Follmar                 9 Saratoga           11:07.79 
  6  Casey Nevitt                  11 Aptos              11:09.19 
  7  Michelle Gallagher            11 S.H.C.             11:09.97 
  8  Rachel Peters                 12 Mitty              11:15.21 
  9  Christy Borak                 12 MA                 11:16.07 
 10  Christina Diaz                 9 Willow Glen        11:16.96 
 11  Jessica Baldwin               11 Milpitas           11:19.17 
 12  Sarah Zerzan                  10 ND Belmont         11:26.23 
 
Event 26  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  3:50.33  1989        Saint Francis                              
     School
===============================================================================
  1  St. Ignatius College Prep  'A'                       4:07.77 
  2  San Benito Hollister HS  'A'                         4:06.40 
  3  Monterey High School  'A'                            4:04.05 
  4  Silver Creek High School  'A'                        4:01.89 
  5  San Lorenzo Valley HS  'A'                           4:01.90 
  6  Los Gatos High School  'A'                           4:04.74 
  7  Harbor High School  'A'                              4:07.51 
  8  Saratoga High School  'A'                            4:08.14 
 
Event 27  Girls High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   5-10  2000        Jenna Grimaldi, Saint Ignatius               
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Allie Miller                  10 Los Altos           5-02.00 
  2  Chelsea Huff                   9 Aptos               5-02.00 
  3  Michelle Taylor                  Leigh               5-04.00 
  4  Stacey Kawahata               10 Gunn                5-04.00 
  5  Sarah Groman                  11 Hollister           5-04.00 
  6  Briana Hinga                  12 Aptos               5-04.00 
  7  Kelsey Wiegmann               12 St. Ignatius        5-04.00 
  8  Devon Tracey                  11 St. Ignatius        5-04.00 
 
Event 28  Girls Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  12-00  2001        Chelsea Connolly, Soquel                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stephanie Starritt            11 Hollister          10-00.00 
  2  Sally Stanton                 10 Los Gatos          10-00.00 
  3  Rebecca Crowley               11 Mills              10-00.00 
  4  Madeline Flint                11 ND Belmont         10-06.00 
  5  Patty Viri                    12 Westmoor           10-06.00 
  6  Stevie Odie                      Del Mar            11-00.00 
  7  Jackie Nguyen                    Castilleja         11-00.00 
  8  Kristin Loftin                11 Aptos              11-06.00 
 
Event 29  Girls Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  20-06  1996        Tish Ponder, Del Mar                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Yvette Kirk                   10 Mitty              16-05.50 
  2  Megan Luk                     12 Milpitas           16-08.50 
  3  Sarah Groman                  11 Hollister          16-09.50 
  4  Galina Becker                  9 Mt. Pleasant       17-00.50 
  5  Kim Christiansen              12 Los Gatos          17-03.50 
  6  Brittany Reynolds             11 Homestead          17-08.00 
  7  Jade Myles                    11 Mt. Pleasant       17-11.75 
  8  Mary Meyman                   12 Carlmont           18-00.00 
 
Event 30  Girls Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  40-02  1983        Wendy Brown, Woodside                        
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Natascha Vandermolen          11 Soquel             35-00.00 
  2  Jorgi Figueroa                11 Monterey           35-02.50 
  3  Anna Hurtado                  11 Gilroy             35-03.00 
  4  Kim Christiansen              12 Los Gatos          35-11.00 
  5  Galina Becker                  9 Mt. Pleasant       36-09.00 
  6  Devon Tracey                  11 St. Ignatius       36-11.00 
  7  Sheridon McPherson            12 Lynbrook           37-02.00 
  8  Jade Myles                    11 Mt. Pleasant       38-10.00 
 
Event 31  Girls Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  165-10  1996        Darlene Tulua, Carmel                       
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Erin Becker                   11 Independence         114-08 
  2  Laurel Beck                   11 S.L.V.               115-06 
  3  Naomi Ruiz                    11 Hollister            117-01 
  4  Christina Murrell             11 Santa Teresa         118-07 
  5  Kristen Mulenberg             11 St. Francis          120-07 
  6  Katie Isola                   11 Burlingame           120-11 
  7  Liz Roscoe                    12 Silver Creek         127-01 
  8  Kim Gleeson                   12 Lynbrook             146-09 
 
Event 32  Girls Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:  48-01.75  1995        Morrison, Presentation                    
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Laurel Beck                   11 S.L.V.             35-04.50 
  2  Kalechi Anyanwu               11 Silver Creek       36-00.00 
  3  Katie Isola                   11 Burlingame         36-00.00 
  4  Marilyn Mahlke                11 Overfelt           36-05.00 
  5  Crystal Cortez                11 Mt. Pleasant       36-08.50 
  6  Ramona Vae                    10 Jefferson          37-01.75 
  7  Mandy Bynum                   11 Leland             38-04.25 
  8  Kim Gleeson                   12 Lynbrook           41-10.00 

RETURN TO TOP OF PAGE